Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych jest chorobą, która objawia się długotrwałym stanem zapalnym błony śluzowej zatok i nosa. Cierpiący na to schorzenie zazwyczaj muszą się mierzyć z jej negatywnymi skutkami przez okres ponad trzech miesięcy. W tym czasie chorujący narażeni są na spory dyskomfort życia.

 

Pomimo faktu, iż przewlekłe zapalenie zatok, w przeciwieństwie do schorzenia, jakim jest ostre zapalenie zatok, nie jest przesadnie bolesna, to jednak cierpiący na nią pacjenci, zwracają uwagę na to, że długotrwałe dolegliwości tego typu są bardzo uciążliwe. Chorzy zwracają choćby uwagę na to, że chore zatoki powodują uczucie rozpierania twarzy, ból gardła i osłabienie węchu

 

Charakterystyczne objawy przewlekłego zapalenia zatok

 

W trakcie przechodzenia przewlekłego zapalenia zatok najbardziej odczuwa się ból w okolicach czoła i nasady nosa, który potęguje się w trakcie pochylania głowy. Niewątpliwie dokuczliwym symptomem choroby jest także niedrożność nosa, powodująca trudności z oddychaniem.

 

Choroba ta objawia się także pojawieniem się uciążliwej wydzieliny z nosa, która spływając do gardła, podrażnia je, powodując kaszel. Prócz tego chorujący na przewlekłe zapalenie zatok często skarżą się na zmęczenie, co ma związek z ogólnym osłabieniem organizmu. Część chorujących zwraca uwagę na znaczące osłabienie zarówno węchu, jak i smaku.

 

Co istotne ostre zapalenie zatok zwykle rozwija się szybko i trwa do 4 tygodni, często towarzyszy mu gorączka i silny ból. Z kolei przewlekłe zapalenie zatok charakteryzuje się łagodniejszymi objawami, które utrzymują się przez co najmniej 12 tygodni.

 

Co powoduje przewlekłe zapalenie zatok?

 

Warto przy tym wiedzieć, że w przypadku przewlekłego zapalenia zatok, jego przyczyna może być różnorodna. Specjaliści najczęściej podnoszą kwestię nie do końca wyleczonych infekcji pochodzenia bakteryjnego.

 

Częstokroć na przewlekłe zapalenie zatok narażeni są alergicy. Reakcje alergicznie na rozmaite obecne w powietrzu pyłki, a także roztocza, podobnie jak styczność ze zwierzęcą sierścią prowadzić może do usłyszenia diagnozy: zapalenie błony śluzowej nosa i zatok. A nie wolno zapomnieć także o niekorzystnym wpływie zanieczyszczonego powietrza. Negatywne odczucia potęgować może także jednoczesne występowanie chorób współistniejących, takich jak astma czy mukowiscydoza.

 

Jak zdiagnozować przewlekłe zapalenie zatok?

 

Chorujący na przewlekłe zapalenie zatok mogą samodzielnie rozpoznać to schorzenie po wystąpieniu silnego bólu, pojawieniu się obrzęku twarzy lub wysokiej gorączki. Jednocześnie ta jednostka chorobowa przejawia się częstymi nawrotami, skutkującymi tym, iż charakterystyczne dla niej symptomy pojawiają się kilkukrotnie w ciągu roku.

 

Niemniej jednak, by prawidłowo rozpoznać schorzenie, jakim jest przewlekłe zapalenie zatok, warto udać się do lekarza. W takich przypadkach konieczna może być konsultacja z lekarzem laryngologiem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i zaleci właściwe leczenie. W trakcie wizyty specjalista przeprowadzić może szereg badań, pozwalających ocenić stan pacjenta i wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Jednym najczęściej stosowanych elementów diagnostycznych jest badanie endoskopowe nosa, która ma za zadanie sprawdzić stan wnętrza nosa i ujść zatok. Zachodzą przypadki, w których może to jednak nie wystarczyć; wówczas konieczne jest nawet wykonanie tomografii komputerowej, która pozwoli ocenić stopień zmian anatomicznych.

 

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

 

Skuteczne leczenie przewlekłego zapalenia zatok jest procesem dość złożonym. Jego forma uzależniona jest bowiem od przyczyn wystąpienia choroby i nasilenia objawów. Niewątpliwie skoncentrować się należy za zastosowaniu leczenia farmakologicznego, dzięki któremu można zmniejszyć stan zapalny błony śluzowej. W przypadkach kiedy ostre zapalenie zatok przynosowych jest wynikiem infekcji bakteryjnej, nieodzowne jest zastosowanie właściwych antybiotyków oraz leków obkurczających błonę śluzową nosa, które zatrzymają rozwój choroby i pozwolą wrócić do zdrowia.

 

Specjaliści, planując leczenie, korzystają również z możliwości, jakie dają leki przeciwalergiczne i przeciwhistaminowe. To rozwiązanie stosowanie jest w przypadku, kiedy dolegliwość wywołana jest przez alergię. W niektórych sytuacjach zalecane jest działanie wspomagające polegające na inhalacjach, płukaniu nosa oraz stosowaniu ciepłych okładów, łagodzących ból.

 

Konsekwencje lekceważenia przewlekłego zatok

 

W przypadkach, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy, a przyczyną przewlekłego zapalenia zatok są np. polipy, wady anatomiczne czy inne przeszkody utrudniające odpływ wydzieliny, może być konieczne leczenie chirurgiczne, takie jak endoskopowa operacja zatok.

 

Pamiętać przy tym należy, że w przypadku przewlekłego zapalenia zatok choroby tej nigdy nie należy lekceważyć. Postępowanie takie może prowadzić do poważnych powikłań, zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych. Jeśli chodzi o powikłania wewnątrzczaszkowe, infekcja może rozprzestrzenić się z zatok do struktur wewnątrzczaszkowych, prowadząc w konsekwencji do zapalenia opon mózgowych, wykształcenia się ropnia mózgu oraz zakrzepowego zapalenia zatok żylnych opony twardej. Z uwagi na to, że zatoki znajdują się blisko oczodołów, mogą zajść także inne powikłania. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych może powodować także zapalenie tkanek miękkich oczodołu, pociągające za obrzęk i zaczerwienienie, a co za tym idzie ból wokół oka. W najgorszym przypadku przewlekły stan zapalny spowodować może uszkodzenie nerwu wzrokowego.

 

Działanie profilaktyczne

 

W kontekście zapobiegania nawrotom przewlekłego zapalenia zatok niezmiernie ważne jest unikanie kontaktu z czynnikami, które wywołują reakcje alergiczne. Dobrym pomysłem jest stałe utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Ponadto warto pamiętać o regularnym płukaniu nosa, pozwalającym na usuwanie zanieczyszczeń i substancji wywołujących alergie.

 

Przewlekłe zapalenie zatok to poważne schorzenie wymagające kompleksowego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego. W przypadku utrzymujących się objawów warto skonsultować się z dobrym laryngologiem Warszawie w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia.