Nieżyt nosa u dziecka

Ostry prosty nieżyt nosa u dzieci, potocznie zwany przeziębieniem, jest zazwyczaj spowodowany przez wirusy. Najczęstszymi winowajcami są adenowirusy, rhinowirusy, wirusy grypy i paragrypy, a rzadziej inne. Może być też wywołany przez bakterie takie jak Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis i Haemophilus influenzae, które zazwyczaj nadkażają wcześniejszą infekcję wirusową.

Najbardziej charakterystycznym objawem ostrego nieżytu nosa u dzieci jest katar – początkowo wodnisty, który w dalszej fazie choroby staje się gęstszy, co utrudnia oddychanie przez nos. Dodatkowo obrzęk błony śluzowej nosa również utrudnia wentylację. Może pojawić się kaszel, spowodowany podrażnieniem gardła przez spływającą wydzielinę z nosa lub towarzyszącą infekcję gardła, również często wywoływaną przez wirusy. Dzieci mogą skarżyć się na bóle głowy lub objawy wirusowego zapalenia spojówek, takie jak zaczerwienienie, swędzenie i nadmierne łzawienie.

 

Nieżyt nosa u dziecka - leczenie - Warszawa, Piaseczno

Leczenie alergicznego nieżytu nosa u dzieci polega na unikaniu substancji wywołujących objawy oraz stosowaniu leków przeciwalergicznych. Wykorzystuje się różne leki przeciwhistaminowe, zazwyczaj podawane doustnie, oraz glikokortykosteroidy stosowane donosowo. Ważne jest, aby pamiętać, że glikokortykosteroidy donosowe zaczynają działać dopiero po kilku dniach stosowania, dlatego na początku terapii często stosuje się krople obkurczające błonę śluzową nosa, ale nie dłużej niż przez 5–7 dni. Leczenie alergicznego nieżytu nosa u dzieci jest długotrwałym procesem, choć w przypadku alergii sezonowych, takich jak katar sienny, leki są stosowane okresowo.

 

W przypadku znacznego nasilenia objawów lekarz może rozważyć immunoterapię, znaną również jako odczulanie. Polega ona na podskórnym podaniu stopniowo zwiększających się dawek alergenu w różnych odstępach czasu, aby przyzwyczaić organizm dziecka do alergenu i zmniejszyć objawy alergii.

 

Jeżeli Twoje dziecko skarży się na różne objawy i podejrzewasz u niego nieżyt nosa, nasz laryngolog dziecięcy - Piaseczno pod Warszawą - pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Nie czekaj, aż objawy się nasilą - umów swoje dziecko na konsultację, a nasi laryngologowie szybko się nim zajmą. Zapraszamy do wypełnienia formularza i umówienia się na wizytę!


 

Brak wyników
03