Szumy uszne

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne - co to za choroba? Należy wiedzieć, że to nie do końca choroba, lecz dolegliwość, która na szczęście sama w sobie nie powoduje pogorszenia ani uszkodzenia słuchu. Możemy nazwać to zjawiskiem akustycznym, które słyszalne jest tylko przez pacjenta. Zdarza się również, że szum w uszach jest pierwszym objawem takich chorób, jak: otoskleroza, choroba Méniere’a, toksyczne uszkodzenie ucha wewnętrznego lub guz nerwu słuchowego.

 

Szum uszny to natrętny dźwięk, który w głowie chorego powoduje tak duże napięcie nerwowe, że nie jest on w stanie normalnie funkcjonować. Bardzo często osoby z tego rodzaju schorzeniem izolują się od otoczenia, przyjaciół oraz rodziny. Natomiast szum fizjologiczny słyszy każdy człowiek w absolutnej ciszy, np. w pomieszczeniu dźwiękoszczelnym – taki szum jest zjawiskiem normalnym, lecz tłumiony jest przez hałas pochodzący z otoczenia.

 

Jeżeli dokuczają Ci szumy uszne, dowiedz się więcej o ich przyczynach i leczeniu. Zapraszamy do odwiedzenia nas w naszym gabinecie w Piasecznie pod Warszawą!

03