Zawroty głowy - o czym mogą świadczyć?
Co oznaczają zawroty głowy?
Zawroty głowy to uczucie dezorientacji, niestabilności lub poczucia, że wszystko wokół nas wiruje lub się przemieszcza. Zawroty głowy mogą mieć różną intensywność, poprzez łagodne położeniowe zawroty głowy po bardzo intensywne oraz mogą towarzyszyć im inne objawy takie jak: nudności, utrata równowagi, wymioty oraz szumy uszne.
Zawroty głowy są dosyć częstym objawem, lecz jeśli trwają długo, nie należy ich bagatelizować i najlepiej skonsultować z lekarzem, by zbadać przyczynę i rozpocząć proces leczenia.
Zawroty głowy - objawy
Podczas występowania zawrotów głowy mogą towarzyszyć im inne objawy. Oto lista najczęstszych objawów towarzyszących zawrotom głowy:
- uczucie wirowania,
- zaburzenia równowagi,
- nudności i wymioty,
- zaburzenia widzenia,
- uczucie zamroczenia (zamglenia),
- bóle głowy,
- szumy uszne,
- kołatanie serca,
- uczucie osłabienia i zmęczenia.
Zawroty głowy często występują z innymi nieprzyjemnymi objawami. Są dość nieprzyjemne i często uniemożliwiają swobodne funkcjonowanie. Takie stany mogą być objawem wielu schorzeń, dlatego niezwłocznie udaj się do specjalisty! Otolitum - laryngolog Warszawa (prywatnie) - skontaktuj się z nami już dziś i umów się na wizytę!
Zawroty głowy - przyczyny
Zawroty głowy mogą mieć wiele przyczyn, które obejmują zarówno problemy z układem równowagi, jak i inne zaburzenia zdrowotne. Przedstawiamy jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy:
- zaburzenia przedsionkowe - najczęstszą przyczyną zawrotów głowy jest uczucie wirowania. Polega ono na tym, że osoba ma wrażenie, że otoczenie się kręci. Często wynika z problemów z uchem wewnętrznym, jak np. BPPV (łagodne napadowe zawroty głowy), czy choroba Meniere’a, a także zapalenie błędnika, czy zapalenie trąbki słuchowej.
- problemy z ciśnieniem krwi - nagły spadek ciśnienia krwi lub zbyt wysokie ciśnienie może powodować zawroty głowy, szczególnie podczas wstawania lub zmiany pozycji ciała.
- problemy z sercem - zaburzenia rytmu serca, a także niewydolność serca także mogą być przyczynami zawrotów głowy.
- problemy neurologiczne - problemami zawrotów głowy może okazać się także migrena, czy choroba Parkinsona.
- leki - niektóre leki mogą powodować zawroty głowy jako efekt uboczny, np. leki na nadciśnienie, leki uspokajające, czy niektóre leki przeciwbólowe.
- zaburzenia psychiczne - osoby zmagające się z lękiem i stresem oraz zaburzeniami równowagi emocjonalnej mogą odczuwać niekomfortowe zawroty głowy.
- hipoglikemia - ten stan także może być jedną z przyczyn zawrotów głowy. Niski poziom cukru we krwi może powodować także zaburzenia równowagi i silne zawroty głowy.
Gdy takie przyczyny często się powtarzają, zalecamy skonsultowanie się ze specjalistą, który może zlecić odpowiednie badania w celu ustalenia przyczyny i pozbycia się niekomfortowych objawów.
Zawroty głowy - leczenie
Chcesz wykonać badania diagnostyczne, które pozwolą Ci zbadać przyczyny zawrotów głowy, ale nie wiesz od czego zacząć? Leczenie zawrotów głowy jest dość trudne, dlatego najlepszym sposobem jest umówienie się do dobrego laryngologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i wykorzysta swoje doświadczenie i zdobytą wiedzę, by zaproponować skuteczne leczenie. Jeśli jednak zależy Ci na samodzielnym zbadaniu, proponujemy rozważyć takie badania jak tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny głowy. Takie badania mogą pomóc w wykryciu uszkodzeń mózgu, takich jak udar, guz, czy zmiany zwyrodnieniowe w układzie nerwowym. Nie wykluczamy także badania funkcji nerwów przedsionkowych, które pozwolą ocenić funkcję układu równowagi.
Przy zawrotach głowy wykonuje się także badania przedsionkowe: test Dix-Hallpike’a oraz badanie audiometryczne (słuchowe) wykonywane w celu rozpoznania łagodnych napadowych zawrotów głowy (BPPV) oraz choroby Meniere’a, by wykryć utratę słuchu, czy szumy uszne.
Na pewno nie można zapomnieć o bardziej podstawowych badaniach, jak morfologia krwi, badania na poziom glukozy we krwi, diagnostyka hormonalna, czy elektrolitowa. Wykonanie takiej diagnostyki laboratoryjnej pozwoli wykryć niedokrwistość, niektóre niedobory, niskie stężenie cukru we krwi, czy problemów z tarczycą. Dodatkowo warto także zlecić badanie EKG, holter EKG oraz echokardiogram, by wykluczyć problemy kardiologiczne.
Jeśli podczas zawrotów głowy występują problemy z zachowaniem równowagi, najlepiej wykonać badanie błędnika VNG, które pozwoli ocenić funkcję błędnika poprzez monitorowanie ruchów gałek ocznych. W Otolitum posiadamy specjalistyczny sprzęt oraz bogate doświadczenie i wiedzę, dlatego zapraszamy do zapisania się na badanie na błędnik!
Laryngolog Warszawa (prywatnie) - Otolitum
Jeśli borykasz się z zawrotami głowy i innymi objawami, które im towarzyszą, umów się na wizytę i pozbądź się ich raz na zawsze! W naszej klinice pracują laryngolodzy z pasją, bogatym doświadczeniem i szeroką wiedzą. Zapewniają pełne wsparcie przez cały proces leczenia oraz wysoką jakość świadczenia usług. Zawroty głowy - leczenie - skorzystaj z naszego wsparcia już dziś!